Suusakuningas on Petter Northug, Andrus Veerpalu kuues!

28.02.2010 21:37; toimetas Timo Tarve, allikas: ERR SPORT
image

Vancouveri taliolümpiamängude 50 km klassikadistantsi olümpiavõitjaks krooniti norralane Petter Northug. Suurepärase sõidu teinud Andrus Veerpalu lõpetas viimase olümpiasõidu kuuenda kohaga.

Olümpiamängude viimase suusadistantsi medalite saatus otsustati lõpusirgel. Petter Northug pani võitluses Axel Teichmanniga maksma oma kuulsa lõpuspurdi ja võttis karjääri esimese individuaalse olümpiakulla. Pronksi pälvis rootslane Johan Olsson.

Olümpiamaratoni sõit kulmineerus mõneti oodatult ja eestlaste jaoks kardetult grupifinišiga. Alles viis kilomeetrit enne lõppu, mil viimasele ringile lahkus 15-liikmeliseks kahanenud juhtgrupp ühtse rusikana, hakkasid sündmused juhtuma.

Vahetult enne suusastaadionile laskumist jõudis grupile järele vahepeal lootusetuna tundunud kaotusseisus liidritele alla jäänud Axel Teichmann. Lootusetult maha jäänuna tundunud sakslase maruline, kahe kilomeetri jooksul 30-sekundiline kaotus ja sõiduhoog sai jätku suusastaadionile laskudes. Teichmann ees ja Northug kannul jõuti staadionisirgele, kus spurdiässale vastast polnud. Finišis lahutas kaht meest 0,3 sekundit. Mitmemehelises lõpuspurdis leidis tee karjääri kolmanda pronksini rootslane Johan Olsson.

Terve distantsi vältel juhtgrupis püsinud kahekordne olümpiavõitja ja maailmameister Andrus Veerpalu vahetas favoriitidest esimene suuski juba 10. kilomeetril. Uuesti tuli ta boksi poolel maal ning viimast korda 10 km enne lõppu. Olümpiamaratoni vanim osavõtja suutis kõigi vahetuste järel kenasti gruppi tagasi jõuda ning lõpulaskumise eel ka liidriks tõusta, ent viimasel mõnesajal meetril endast nooremate sprindivõimu vastu ei saanud. Oma olümpiakarjääri lõpetab ta kuuenda kohaga. Olümpiavõitjale kaotas Veerpalu 6,1 sekundiga.

Jaak Mae lõpetas 30. kohal. Poolel maal juhtgrupist pudenenud Mae hakkas üha enam kaotussekundeid koguma. Lõpuks jäi ta finišiš alla 5.05,8. Siiski suutis Mae paremustabelis tõusta ning kinni püüda ka Aivar Rehemaa, kes lõpetas olümpiadistantsi 34. kohaga. Rehemaagi püsis konkurentsis pikalt, kuni 30 kilomeetrini, ent siis pudenes juhtijate seas.

Algo Kärp oli finišiš 41. positsioonil. Algo Kärp langes juhtgrupist 20 km juures. Lõpus jäi ta võitjale alla enam kui kaheksa minutiga.